T³ - TableTop Tournaments
Welcome Guest. Please log in or register.
  

Login with nickname/ID and password (Lost password?).
AdvertMiniatur-Bemalung (MB-Studio)
Follow us:facebooktwitterrss | supportContact

Mootland Team Championship - List of Participants

No.NameOriginNTRArmyTeamPaidArmylist
1. Jérémie aka "Cheveux"FNantes20Warriors of the Dark GodsLes chevaliers de la Duchesseyesno
2. Julien aka "Elistan"FNantes40Kingdom of EquitaineLes chevaliers de la Duchesseyesno
3. Yohann aka "Haltaifkathr"FVeyras23Warriors of the Dark GodsAwesomeness Incarnateyesno
4. Julien aka "Mimoteph"FVilleurbanne57Saurian AncientsAwesomeness Incarnateyesno
5. Vincent aka "pti_vincent"FLyon39Vampire CovenantAwesomeness Incarnateyesno
6. Marc aka "Soulgnawer"FCondrieu12Dread ElvesLRA2yesno
7. Rudy Luciano aka "Mel"FGrigny50Beast HerdsLRA2yesno
8. Franck aka "Aesanar"FCernay51Highborn ElvesLRA2yesno
9. Xavier aka "FlintBMacFlanagan"FMorance19Vampire CovenantLRA2yesno
10. Amaury aka "FlintJunior"FMorance24Daemon LegionsLRA2yesno
11. Christophe aka "carcris"FFontaines sur Saone47Sylvan ElvesLRA2yesno
12. Benjamin aka "Asgorth"FNantes105Beast HerdsLes chevaliers de la Duchesseyesno
13. Baptiste aka "Braxx"FVeneux-les-Sablons75Daemon LegionsLes Résistants Battle - Team Aliceyesno
14. Florian aka "Delinquant_Juvenile"FLa Garenne Colombes130Ogre KhansLes Résistants Battle - Team Aliceyesno
15. Maxime aka "Mweax"FParis36Dwarven HoldsLes Résistants Battle - Team Lexieyesno
16. Alexandre aka "seven"FRouen7Vampire CovenantLes Résistants Battle - Team Lexieyesno
17. Florian aka "bouffy"FParis124Highborn ElvesLes Résistants Battle - Team Aliceyesno
18. Christophe aka "Tito69"FLyon55Undying DynastiesLyon War Clubyesno
19. Morgan aka "rainbowdash"FLyon128Dread ElvesLyon War Clubyesno
20. Benjamin aka "benji"FAix en Provence17Vampire Covenantles Enfants du Sudyesno
21. Louis aka "Juggernaut"FGrandfontaine22Kingdom of Equitaineles Enfants du Sudyesno
22. Jean-Philippe aka "Djine"FVilleurbanne95Orcs and GoblinsLyon War Clubyesno
23. Yannick aka "Scop"FLyon43Vampire CovenantLyon War Clubyesno
24. Toufik aka "Aniki"FIrigny210Daemon LegionsLyon War Clubyesno
25. David aka "gobsdestrab"FLyon123Warriors of the Dark GodsLyon War Clubyesno
26. Jérémy aka "Heydrick"FParis11Infernal DwarvesLes Résistants Battle - Team Lexieyesno
27. Alexandre aka "Chaw"FMarseille-Kingdom of EquitaineVintage ou bien !yesno
28. Josselin aka "baooss"FBourg-La-Reine6Orcs and GoblinsVintage ou bien !yesno
29. Thibault aka "Ankor"FParis5Daemon LegionsVintage ou bien !yesno
30. Julien aka "Solkiss"FSaint Pierre de Mésage16The Vermin SwarmVintage ou bien !yesno
31. Sylvain aka "cocofreeze"FMontrouge & Bonnelles4Empire of SonnstahlVintage ou bien !yesno
32. Benoit aka "groblin"FLe Kremlin Bicetre35Beast HerdsLes Résistants Battle - Team Lexieyesno
33. Nicolas aka "noki"FMarseille81Orcs and Goblinsles Enfants du Sudyesno
34. Marc aka "Leith"FBordeaux27Empire of SonnstahlLes Résistants Battle - Team Aliceyesno
35. Lionel aka "wingaal"FGaillac45Beast Herdsles Enfants du Sudyesno
36. Vincent aka "vince3310"FToulouse28Sylvan Elvesles Enfants du Sudyesno
37. Matthieu aka "Tuttle"FCréteil25Warriors of the Dark GodsLes Résistants Battle - Team Aliceyesno
38. Georges aka "pioupiou"FIvry-sur-Seine83Ogre KhansVintage ou bien !yesno
39. Adrien aka "Hasael"FCréteil63Daemon LegionsLes Résistants Battle - Team Lexieyesno
40. Arthur aka "MeuhMeuh"FLyon44Dwarven HoldsAwesomeness Incarnateyesno
41. Loïc aka "Chareos"FNantes38Orcs and GoblinsLes chevaliers de la Duchesseyesno
42. Guillaume aka "elguigui"FMions86The Vermin SwarmMercenairesyesno
43. Érick aka "howloon"FVille Sur Jarnioux230Sylvan ElvesMercenairesyesno
44. Fabrice aka "Inferno13"FAvignon302Vampire CovenantMercenairesyesno
45. Benjamin aka "grand_frere"FVillié-Morgon323Highborn ElvesMercenairesyesno
46. Florent aka "Flo-"FBelleville-Sur-Saône376Beast HerdsMercenairesyesno
47. Paul aka "Polo-la-lune"FNantes59Saurian AncientsLes chevaliers de la Duchesseyesno
48. Cyril Jean aka "Tiamat83"FNantes263The Vermin SwarmLes chevaliers de la Duchesseyesno
49. Sylvain aka "Sly013"FValencin301Dwarven HoldsMercenairesyesno
50. Charles aka "kikipou"F007 Ponnecra48Sylvan ElvesAwesomeness Incarnateyesno
51. Andreas aka "Njut"NParis15Infernal DwarvesLes Résistants Battle - Team Aliceyesno
52. Michel aka "Gandarin"FPoitiers30Daemon LegionsLa Compagnie Doréeyesno
53. Jonathan aka "Kroxi38"FRuy79Saurian AncientsLa Compagnie Doréeyesno
54. Bruno aka "Bubu_"FLyon108Ogre KhansLa Compagnie Doréeyesno
55. Marc Antoine aka "Korigane"FFréjus110Sylvan ElvesLa Compagnie Doréeyesno
56. Pierre aka "kerathop"FChâtellerault61Infernal DwarvesLa Compagnie Doréeyesno
57. Marc aka "Trauma"FLa Colle Sur Loup119Warriors of the Dark GodsLa Compagnie Doréeyesno
58. François aka "Jaina"FMeylan31The Vermin SwarmHOT&BASH Normandyyesno
59. Zacharie aka "luthorhuss"FLe Mans1Warriors of the Dark GodsHOT&BASH Normandyyesno
60. Guillaume aka "Gozher"FNantes9Vampire CovenantHOT&BASH Normandyyesno
61. (anonym)-Dread ElvesHOT&BASH Normandyyesno
62. Gérald aka "Groumbahk"FRuffey Les Echirey219Orcs and GoblinsJoyeux enfants de la Bourgogneyesno
63. Christophe aka "Christophe63"FLe Breuil155Saurian AncientsJoyeux enfants de la Bourgogneyesno
64. Jacques-Antoine aka "Jackot"FDijon343Dwarven HoldsJoyeux enfants de la Bourgogneyesno
65. Rémi aka "Hebus71"FChalon sur Saone160Warriors of the Dark GodsJoyeux enfants de la Bourgogneyesno
66. Cedric aka "yellowchicken"FDijon326Dread ElvesJoyeux enfants de la Bourgogneyesno
67. Stéphane aka "Sleekit"FLongvic319Beast HerdsJoyeux enfants de la Bourgogneyesno
68. Pierre-Emmanuel aka "Gilg248"FNice3Dwarven HoldsHOT&BASH Normandyyesno
69. Thomas aka "damsetoi"FLe Muy8Daemon LegionsHOT&BASH Normandyyesno
70. Charles aka "Ushabti"FGrandfontaine82Undying Dynastiesles Enfants du Sudyesno
71. Anthony aka "Silvarin"FPérigueux10Orcs and GoblinsLes Résistants Battle - Team Lexieyesno
72. Gaspard aka "Gaspaccio"FLyon-Empire of SonnstahlAwesomeness Incarnateyesno


List of teams

No.NameMembers
1LRA2Soulgnawer, Mel, Aesanar, FlintBMacFlanagan, FlintJunior, carcris
2Les Résistants Battle - Team AliceBraxx, Delinquant_Juvenile, bouffy, Leith, Tuttle, Njut
3Les chevaliers de la DuchesseCheveux, Elistan, Asgorth, Chareos, Polo-la-lune, Tiamat83
4Les Résistants Battle - Team LexieMweax, seven, Heydrick, groblin, Hasael, Silvarin
5Lyon War ClubTito69, rainbowdash, Djine, Scop, Aniki, gobsdestrab
6les Enfants du Sudbenji, Juggernaut, noki, wingaal, vince3310, Ushabti
7Awesomeness IncarnateHaltaifkathr, Mimoteph, pti_vincent, MeuhMeuh, kikipou, Gaspaccio
8Joyeux enfants de la BourgogneGroumbahk, Christophe63, Jackot, Hebus71, yellowchicken, Sleekit
9Vintage ou bien !Chaw, baooss, Ankor, Solkiss, cocofreeze, pioupiou
10HOT&BASH NormandyJaina, luthorhuss, Gozher, Gilg248, damsetoi, (anonym)
11La Compagnie DoréeGandarin, Kroxi38, Bubu_, Korigane, kerathop, Trauma
12Mercenaireselguigui, howloon, Inferno13, grand_frere, Flo-, Sly013


Distribution of Armies
Daemon Legions:7
Vampire Covenant:7
Warriors of the Dark Gods:7
Beast Herds:6
Orcs and Goblins:6
Dwarven Holds:5
Sylvan Elves:5
Dread Elves:4
Saurian Ancients:4
The Vermin Swarm:4
Empire of Sonnstahl:3
Highborn Elves:3
Infernal Dwarves:3
Kingdom of Equitaine:3
Ogre Khans:3
Undying Dynasties:2
Distribution of Origins
Rhône (69):20
Loire-Atlantique (44):7
Paris (75):5
Bouches-du-Rhône (13):4
Côte-d'Or (21):4
Isère (38):4
Val-de-Marne (94):4
Hauts-de-Seine (92):3
Alpes-Maritimes (06):2
Doubs (25):2
Saône-et-Loire (71):2
Var (83):2
Vienne (86):2
Ardèche (07):1
Dordogne (24):1
Haute-Garonne (31):1
Gironde (33):1
Indre-et-Loire (37):1
Haut-Rhin (68):1
Sarthe (72):1
Seine-Maritime (76):1
Seine-et-Marne (77):1
Tarn (81):1
©2004-2018. T³ is operated by Althaus.IT.