T³ - TableTop Tournaments
Welcome Guest. Please log in or register.
  

Login with nickname/ID and password (Lost password?).
Follow us:facebooktwitterrss | supportContact

German Grand Tournament 2017 - Tournament Results

Players' Awards

PlayerAward
DDaniel "Larks" Löffelmannplayer-award-bestpaintedBest Painted
DDennis Daniel "Teremsi" Röhrsplayer-award-bestgeneralBest General

Single Player Results:

No. Place Name Origin Team Army Victory Points FPTotal
1.1.p1Dennis Daniel "Teremsi" Röhrsplayer-award-bestgeneralDGöttingenWardogs HannoverPeredovoye Otryad24524
2.2.p2Stefan "Neth_Havoc" SchmiederDDresdenDresdenStrelkovy Batalon24424
3.3.p3Dennis "Denn15" KrauthausenDDresdenDresdenBritish Rifle Company24424
4.4.Fred "ruscof" GuarFCavaillonfranceBritish Armoured Squadron24424
5.5.Attila "Hunnenkoenig" KnelsDDresdenDresdenRohamágyús Üteg23524
6.6.(anonym)UKBaby SealUS Tank Company23423
7.7.Darius "Angelus" WilczekDDortmundFighting RheinischBritish Motor Company23323
8.8.Maurus "calrissian" MarkwalderCHNeuenhofFUBARBritish Rifle Company21421
9.9.Graham WillmottBBrüsselMotostrelkovy Batalon21421
10.10.Benjamin "netbuster21" WeberDLudwigshafenDice & BayonetsUS Tank Company21321
11.11.Harry "Sgt_saunders" SmoilisGRLeverkusenFighting Rheinisch(unknown)21321
12.12.Michael "Psychopath" WillnerDMittweidaDresdenUS Rifle Company (Mech)21321
13.13.Thomas "Arkon" RickalDHeiligenhausFighting RheinischBritish Rifle Company20320
14.14.Frank "Mister_Pink" RönspießDHannoverWarDogs HannoverBritish Rifle Company20320
15.15.Oliver "Darba" GoldingerCHFrauenfeldKnightsPeredovoye Otryad20320
16.16.Marius "masterchief90" MaertensDDresdenDresdenGlider Rifle Company20320
17.17.Bart "Ehakir" SaesNLEindhovenTeam NetherlandsBritish Armoured Squadron20320
18.18.Jean-Michel "jeanmimi" ParantFToulon(unknown)20320
19.19.David "Ruhki" RuhkopfDHannoverWardogs HannoverBritish Armoured Squadron20220
20.20.Thomas "Czudnochowski" CzudnochowskiDMeerbuschFighting RheinischPanzerspähkompanie19419
21.21.Panagiotis "Pepeto" SkandalisGRAthensUS Rifle Company19319
22.22.Wasilios "Wasi_Invictus" KloukasGRHerisau In SwitzerlaKnightsGrenadier-/Schützenkompanie19319
23.23.Marc "killjoy" HelbingDDortmundWardogs HannoverPeredovoye Otryad19219
24.24.Thijs KemperNLMiddelburgTeam NetherlandsUS Tank Company19219
25.25.Stefan "Demodor" JansenDKölnFighting RheinischUS Rifle Company18318
26.26.Rob "Borsis" PasmanNLHuissenNLFoW.nlUS Rifle Company18318
27.27.Tim "Bosje" BosNLWestervoortTeam NetherlandsPanzerkompanie18318
28.28.Hugo "MadCatPT" CarmonaPQueluz De BaixoPortugalBritish Armoured Squadron18218
29.29.Daniel "Larks" Löffelmannplayer-award-bestpaintedDJenaJenaSchwere Panzerkompanie17317
30.30.Oliver "Gariel" SchneiderSchefflenzAd ArmaStuG-Abteilung17217
31.31.Daniel "Neddard" SchultDBöhl-IggelheimDice & BayonetsPanzerkompanie17217
32.32.Bernd "Logen" DraheimDEnnepetalTTC EnnepetalRohamágyús Üteg17217
33.33.Jurrie "Jaws43" van der ZwaanNLAmersfoortTeam NetherlandsBritish Rifle Company17217
34.34.Frank "Leucoplast" GoehlichDDortmundRuhrpottPanzergrenadierkompanie16316
35.35.Moritz "onkelsheik" NiemiecSUmeåJenaBritish Rifle Company16216
36.36.Henk SaesNLNederweert(unknown)16216
37.37.Jeroen "TheQuestionNL" SchoonbroodDBroichhovenGuardians Of The Old WorldBritish Armoured Squadron16116
38.38.Martin "zerwas" StecherDettelbachAsgard e.V.Panzerkompanie15315
39.39.Ricky "General_Rixl" GrasselDWaghäuselDice & BayonetsStrelkovy Batalon15215
40.40.Mike "SANTA" KlakaUKEwellENGLANDSchwere Panzerkompanie15215
41.41.Arek "Arek" SzukalaDIrschgap ginnûngaSchwere Panzerkompanie15215
42.42.Alexander "aschoelling" SchöllingDGevelsbergFighting RheinischBritish Rifle Company15215
43.43.Guy "guyernes" ErnesNLNijmegenBritish Rifle Company15215
44.44.David "Der_Hack" SchwindDAschaffenburgAsgard e.V.(unknown)15115
45.45.Karel "Warrior" VellheuerNLOverbergTeam NetherlandsStrelkovy Batalon14214
46.46.Joerg "Boecky" BoeckenhauerDRheinePeredovoye Otryad14214
47.47.Florian "Franz_Graumann" SchönfußDKölnTTC KölnJalkaväkikomppania14114
48.48.Hans "Mr-Avalanche" VannoppenBAntwerpenPuppeteersPanzerkompanie14114
49.49.Alexander "Cumulus" SchillingDHeidenburggap ginnûngaBritish Rifle Company14114
50.50.Bret "RedKnight" DonaghyDHüttenBrudergildeUS Rifle Company14114
51.51.Marcus "Eckes" LemusenkoeDHaßlochDice & BayonetsBritish Armoured Squadron14114
52.52.Christoph "GenosseKommissar" BraunDKölnFighting RheinischPeredovoye Otryad13213
53.53.Gerben "Sherman105" BoersemaNLUtrechtTeam NetherlandsBritish Rifle Company13113
54.54.Tim "Bogusazrael" BogaertsBSint-NiklaasThe puppeteersGrenadier-/Schützenkompanie12112
55.55.Wouter De RooNLUtrechtTeam NetherlandsPanzerkompanie12112
56.56.Alexander "wolflord" TrippDKölnTTC KölnStrelkovy Batalon11111
57.57.Peter "Corrino" KlimDDüsseldorfTTC EnnepetalPeredovoye Otryad11011
58.58.Jens "OberstOhnemaedel" BannachDStadlandFriesische FreizeitGrenadier-/Schützenkompanie10010
59.59.Daniel "SniperPio82" GroßmannDMönchengladbachT.T.C.R RuhrgebietUS Armored Rifle Company10010
60.60.Ben "Sgt_Panzerschreck" SeelingCHLustdorfKnightsSchwere Panzerkompanie909
61.61.Thomas "Hogey" HambüchenDKölnTTC KölnPanzergrenadierkompanie707
62.62.Thorsten Frank "Nordlaender" MüllerDWeenerFriesische FreizeitGrenadier-/Schützenkompanie707
Description of the used abbreviations (not all have to be used): AC=Army Composition, PR=Paint Rating, FP=Fairplay, QP=Quiz points, OP=Other points

Team Results (at least 2 players):

PlaceTeamPoints
1.Dresden (5)22.60
2.Wardogs Hannover (4)20.75
3.Fighting Rheinisch (7)18.43
4.Dice & Bayonets (4)16.75
5.Jena (2)16.50
6.Team Netherlands (7)16.14
7.Knights (3)16.00
8.Asgard e.V. (2)15.00
9.gap ginnûnga (2)14.50
10.TTC Ennepetal (2)14.00
11.TTC Köln (3)10.67
12.Friesische Freizeit (2)8.50

City Results (at least 2 players):

PlaceOriginPoints
1.Dresden (4)23.00
2.Hannover (2)20.00
3.Dortmund (3)19.33
4.Köln (5)12.60
5.Utrecht (2)12.50

Army Results:

PlaceArmyPoints
1.British Motor Company (1)23.00
2.Motostrelkovy Batalon (1)21.00
3.US Tank Company (3)21.00
4.US Rifle Company (Mech) (1)21.00
5.Rohamágyús Üteg (2)20.50
6.Glider Rifle Company (1)20.00
7.Panzerspähkompanie (1)19.00
8.British Armoured Squadron (6)18.67
9.unknown (4)18.00
10.British Rifle Company (10)17.50
11.US Rifle Company (4)17.25
12.StuG-Abteilung (1)17.00
13.Peredovoye Otryad (6)16.83
14.Strelkovy Batalon (4)16.00
15.Panzerkompanie (5)15.20
16.Schwere Panzerkompanie (4)14.00
17.Jalkaväkikomppania (1)14.00
18.Grenadier-/Schützenkompanie (4)12.00
19.Panzergrenadierkompanie (2)11.50
20.US Armored Rifle Company (1)10.00
©2004-2017. T³ is operated by Althaus.IT.